آموزشی اصطلاحات و مفاهیم طراحی
UI/UX چیست؟

UI/UX چیست؟

مقدمه

همانطور که در مقاله مربوط به طراحی و پیاده‌سازی وب اپلیکیشن گفته شد مراحل طراحی و پیاده‌سازی وب اپلیکیشن به سه بخش اساسی تقسیم می‌شود:

 • UI/UX
 • Front-end
 • Back-end

که البته همانطور که گفته شده هر کدام از این بخش‌ها به چند زیر بخش تقسیم می‌شوند که هر کدام را به طور مفصل در مقاله‌های بعدی توضیح خواهیم داد.

هدف اصلی این مقاله درک درست از مفهوم ‌UI/UX می‌باشد یعنی انتظار می‌رود تا انتهای این مقاله شما درک درستی نسبت به ‌UI/UX داشته باشید و سوالاتی از قبیل:

 • هدف اصلی استفاده از ‌UI/UX چیست؟
 • ‌UI/UX به چه معناست ؟
 • ‌UI/UX کار چه وظایفی را بر عهده دارند؟

در ذهن شما پاسخ داده شود.

برای پاسخ به این سوالات ابتدا باید هر یک از مفاهیم را به صورت جداگانه توضیح دهیم.

UI/UX

‌‌UI چیست؟

حتما تاکنون با سایت یا اپلیکیشنی برخورد داشته اید که از لحاظ ظاهری برای شما جذابیت زیادی داشته باشد یا بالعکس اپلیکیشنی که از لحاظ ظاهری در نگاه اول جذابیتی برای شما نداشته باشد. اگر تجربه خود را به‌یادبیاورید میدانید که این حس در نگاه اول چقدر در تمایل و تجربه شما در استفاده از سایت تاثیر گذار بوده است. به این ظاهر که در نگاه اول می‌تواند توجه شما را جلب کند یا شما را از استفاده از سایت پشیمان کند UI می‌گویند. 

‌UI مخفف User Interface می‌باشد به این معنا که UI کار، وظیفه طراحی ظاهر وب‌سایت شما را بر عهده دارد یعنی شکل و قیافه را از لحاظ بصری برای کاربر طراحی میکند که به تفکیک شامل طراحی موارد زیر می‌باشد:

 • دکمه‌هایی که کاربر روی آنها کلیک می‌کند
 • متونی که در سایت موجود می‌باشند
 • عکس‌های موجود
 • درگاه‌های ورودی متن
 • طریقه‌ی انتقال کاربر از بخشی به بخش دیگر
 • انیمیشن‌ها
 • و کوچک ترین استفاده‌ها‌ی کاربر از سایت 

به طور خلاصه می‌توان گفت که طراح UI، طراح گرافیکی است و تصمیم اینکه سایت شما چه شکلی به نظر برسد برعهده‌ی او می‌باشد.

طراحان ‌UI جزئیاتی از جمله رنگ‌های سایت شما، شکل دکمه‌، فواصل میان بخش‌ها و حتی فونت مورد استفاده در سایت برای متون را انتخاب می‌کنند.

یکی از وظایف طراحان ‌UI این است که اطمینان حاصل کنند که ظاهر سایت شما برای کاربران جذاب می‌باشد.

حال با توضیح وظایف ‌UI کار فکر می‌کنم که باید متوجه اهمیت و تاثیرگذاری کارشان در نتیجه حاصله از محصولتان شده باشید. زیرا  همانطور که قبلا خودتان هم تجربه کرده‌اید حس کاربران از نگاه اول یا برخورد اول به سایت یا اپلیکیشنی که از آن استفاده می‌کنند تاثیر زیادی بر بازخوردی که شما از کاربرانتان می‌گیرید دارد.

UX چیست؟

حال ممکن است تاکنون وارد سایت یا اپی شده باشید که از لحاظ ظاهری برای شما جذاب باشد و در برخورد اول برای شما جذابیت داشته باشد، خب این محصول تست اولیه را با موفقیت می‌گذراند و کاربر را ترغیب به استفاده می‌کند و کنجکاوی کاربر ر ا برای کشف این اپ برمی‌انگیزد.

اما خیلی از اوقات پس از اینکه تصمیم بر استفاده گرفته می‌شود کاربر در استفاده به مشکل می‌خورد ممکن است سردرگم شود یا جای دکمه‌ها را پیدا نکند یا حتی ممکن است جایگذاری آنان با آنچه به طور معمول است خیلی تفاوت داشته باشد و کاربر احساس کند که خیلی از عادت‌های خود فاصله گرفته‌است که این موضوع نیز می‌تواند برای کاربر ناخوشایند باشد.

مجموع تمامی این موضوعات که موظف هستند به کاربر حس راحتی و بدهند و از حس سردرگمی، ناآشنایی و پیچیدگی جلوگیری کنند تعهدات UX کار هستند.

UX مخفف User Experience می‌باشد و طراح UX موظف است تا برای کاربر تجربه‌ای مطلوب در استفاده از محصول شما ایجاد کند.

به طور خلاصه UX ارتباط میان بخش‌های مختلف محصول و محل قرارگیری هر بخش را مشخص می‌کند تا محصول به اهداف گفته شده برسد و موجب رضایت بیشتر کاربران از محصول شود.

مراحل توسعه پروژه به چه صورت است و ‌UI/UX چگونه در این فرآیند نقش بازی میکند؟

پس از توافق بر سر فیچرهای محصول feature list به طراح ‌UI/UX ارائه می‌شود سپس کار طراح آغاز می‌گردد.

پس از انجام طراحی و آماده سازی prototype اولیه به تیم فنی ارائه می‌شود و تیم فنی موظف است که طراحی را از لحاظ فنی بسنجد تا مشکلی از این لحاظ وجود نداشته باشد و طراحی به صورت استاندارد صورت گرفته باشد.

سپس طرح اولیه به کارفرما ارجاع داده شده تا کارفرما پس از مشاهده و بررسی نکات مورد نظر خود را اعلام کند هدف این تیم این است که آنچه که در ذهن کارفرماست را به صورت فنی و با استاندارد‌های روز اجرا کنند.

پس از تایید طرح اولیه توسط کارفرما کار تیم فنی به صورت رسمی آغاز می‌گردد و تیم‌های Front-end و Back-end شروع به برنامه نویسی و تبدیل طرح به کد میکنند.

مراحل و طریقه‌ی انجام کار این دو تیم در مقاله‌های بعدی به صورت مفصل توضیح داده خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله درباره وظایف طراح ‌محصول یا UI/UX صحبت شد و نقشی که هر کدام از آنها در نتیجه نهایی ایفا می‌کنند گفته شد.

همانطور که گفته شد به طور خلاصه UI وظیفه طراحی ظاهری و UX وظیفه ایجاد تجربه کاربری ساده و کاربردی را برای کاربران بر عهده دارد.

تیم طراحی محصول و UI/UX رادین تک آماده طراحی اپلیکیشن‌ها و محصولات مدنظر شماست. کافیست با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *