آموزشی اصطلاحات و مفاهیم تکنولوژی
Svelte چیست؟

Svelte چیست؟

مقدمه

اگر برنامه نویس باشید یا نیاز به برنامه نویس پیدا کرده باشید و اخیراً راجع به فریم ورک‌های طراحی وب و به خصوص فرانت-اند اطلاعات کسب کرده باشید، احتمالاً به اسم اسولت یا Svelte برخورد کردید. اگر کمی هم حرفه‌ای‌تر هستید احتمالاً می‌دانید راجع به چه چیزی داریم صحبت می‌کنیم و می‌دانید که دنیای توسعه‌ی فرانت اند فقط ری اکت (React) و ویو (Vue) و انگولار (Angular) نیست و فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت قدرتمند دیگری هم اخیراً سر بلند کرده‌اند.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به سوالات زیر پاسخ بگوییم:

  1. Svelte چیست؟
  2. Svelte چه مزایایی دارد؟
  3. چرا Svelte معروف شده است؟
  4. جمع‌بندی
Svelte چیست؟
Svelte

1. Svelte چیست؟

فریم ورک Svelte یک فریم ورک متن باز جاواسکریپت برای توسعه وب و فرانت-اند است که اولین بار توسط Rich Harris و در سال 2016 معرفی شده‌است. کار و هدف اصلی Svelte شبیه دیگر فریم ورک‌های معروف دنیای فرانت-اند یعنی Vue و React، طراحی و توسعه وب اپلیکیشن‌ها است.

2. مزایای Svelte چیست؟

این فریم ورک سه مشخصه خیلی مهم دارد که از جمله آن‌ها:

  1. نوشتن کد کمتر

فریم ورک Svelte به نحوی طراحی شده که کمترین میزان کد را برای اجرا نیاز داشته باشد. مثلاً یک صفحه‌ی Hello World ساده در Svelte به این شکل است:

<script>  
let name = "World"
</script>

<h1>Hello {name}!</h1>

همین کد در فریم ورکی مثل React یا Vue، سی تا چهل درصد بزرگ‌تر می‌بود.

  1. نداشتن Virtual DOM
  2. ری اکتیویتی واقعی

.

3. چرا Svelte معروف شده است؟

این فریم ورک به نسبت عموم فریم ورک‌های حاضر بسیار سریع و سبک است و همین موضوع هم یادگیری آن را به خصوص برای کسانی که تجربه کار با دیگر فریم ورک‌های فرانت-اند دارند ساده کرده‌است. علاوه بر این در هنگام کار از Virtual DOM استفاده نمی‌کند و همین امر Performance آن را نیز به مراتب بالا برده است.

فریم ورک Svelte

جمع‌بندی

میزان رشد مخاطبین فریم ورک روز به روز در حال افزایش است و طبق آخرین پژوهش‌ها با وجود داشتن رتبه‌ی چهارم در میان فریم ورک‌های جاوا اسکریپت و فرانت-اند، 90 درصد برنامه‌نویس‌هایی که یکبار از این کتابخانه استفاده کرده‌اند، مجدداً از این فریم ورک استفاده خواهند کرد.

این فریم ورک از کتابخانه‌هایی است که آینده‌ی فرانت-اند را تشکیل خواهند داد و یادگیری و سرمایه‌گذاری روی آن حتماً ارزشمند خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *