آموزشی اصطلاحات و مفاهیم
PWA

PWA چیست؟

مقدمه

اگر در یکی دو سال گذشته قصد گسترش کسب و کارتان را داشته‌اید و گذرتان به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات توسعه و طراحی سایت یا فریلنسرهایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، افتاده باشد، (PWA (Progressive Web Application واژه‌ای است که باید حتماً به گوشتان خورده باشد.

در این پست بررسی می‌کنیم که چرا تمایل توسعه دهنده‌ها و صاحبان کسب و کار این روزا اینقدر و به نحو فزاینده به سمت PWA زیاد شده.
با فراگیری استفاده از framework‌های فرانت اند، مثل Vuejs ،React و Angular و استفبال توسعه دهنده‌ها از این فریمورک‌ها، توسعه دهنده‌های این فریمورک‌‎ها به این فکر افتادند که چطور می‌توان بدون پرداخت هزینه‌ی جداگانه برای توسعه‌ی اپلیکشین Android، اپلیکشین iOS و وب اپلیکشین، تمامی‌شان را با هم داشت و با یکبار کدنویسی از امکانانات همه‌ی پلتفرم‌ها بهره‌برد؟ یکی از بهترین و مهم‌ترین راه حل‌ها PWA بود.

استفاده از PWA چگونه است؟

پس از اتمام طراحی و پیاده‌سازی وب اپلیکشین، می‌توانید وارد سایتتان شوید و به راحتی PWA را مثل یک اپ عادی روی گوشی خود نصب کنید.

از این به بعد برای استفاده از وب اپلیکشین نیازی نیست که وارد بازار، Google Play، Apple Store یا حتی مرورگر شوید و از طریق آیکون اضافه شده به لیست نرم‌افزارها می‌توانید از امکانات وب اپلیکیشن بهره ببرید. براحتی می‌توانید کاربردهای اساسی و مورد نیاز را داخل نسخه PWA سایت و وب اپلیکیشن داشته باشید و از آن استفاده کنید.

PWA Progressive Web Application
PWA

PWA چرا استفاده میشود؟

به هر حال هر تکنولوژی‌ای که در بازار فراگیر می‌شود، اگر در جای درست خودش استفاده شود، باعث بهینه‌سازی زمان و هزینه‌های پروژه خواهد شد.

حال می‌خوایم بررسی کنیم که جای درست استفاده از PWA کجاست:

با توجه به اینکه برای توسعه‌ی PWA Progressive Web Application نیاز به تعریف پروژه و هزینه‌ی پایه‌ای جداگانه‌ای نیست و بعد از اتمام توسعه وب اپلیکشین و با انجام کانفیگ‌های کم هزینه و سریع می‌توانید نسخه‌ی PWA محصول خود را داشته باشید، یکی از دلایل استفاده از PWA، کاهش هزینه و زمان اضافی پروژه‌های نرم‌افزازی است.

همین کاهش هزینه و زمان به صاحبان کسب کار این اجازه را می‌دهد که محصول اولیه خود را با با هزینه کمتر و البته سریع‌تر به بازار ارائه کنند تا بتوانند با اطلاعات واقعی و مطمئن‌تر گام‌های بعدی خود را برای توسعه نرم‌افزار و ورود به دنیای تکنولوژی بردارند.

نکته‌ی قابل توجه دیگر برای ما ایرانی‌ها این است که با توجه به تحریم‌هایی که برای استفاده از اپلیکشین‌های اندروید و iOS وجود دارد و سختی و دردسر استفاده از اپ‌هایی مثل Google Play یا Apple Store چه برای صاحبان اپلیکیشن چه برای کاربران، PWA باعث سهولت استفاده برای دو طرف می‌شود.

PWA Progressive Web Application
PWA

جمع‌بندی

با وجود تازگی نسبی تکنولوژی PWA، گفته شده که آینده‌ی سال‌های پیش روی اپلیکشن‌های موبایل را به خود اختصاص خواهد داد. دسترسی به مزیت‌های خیلی زیادی که ذکر شد به علاوه اهمیتی که برای موتورهای جست و جو و موضوع سئو دارد، در ازای هزینه‌ی کم و معقول، محبوبیت و استفاده از این تکنولوژی را بی‌اندازه افزایش داده.

خیلی از کسب و کارها متقاعد شده‌اند که بجای اپلیکیشن موبایل سراغ این گزینه بروند. البته که این دو مورد مغایرتی با هم ندارند و می‌توانند برای پروژه‌های بزرگ در کنار هم و به عنوان مکمل استفاده شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *