آموزشی اصطلاحات و مفاهیم تکنولوژی
جاوا اسکریپت چیست؟

زبان جاوا اسکریپت Javascript JS چیست؟

مقدمه

زبان‌های برنامه‌نویسی بی‌شماری برای توسعه‌ی نرم‌افزار معرفی و توسعه داده‌شده‌اند ولی کمتر زبانی توانسته به موفقیت و دستاوردهایی برسد که زبان جاوا اسکریپت Javascript رسیده‌است. طبق گزارش stackoverflow این زبان پرکاربردترین و پرتقاضاترین زبان برنامه‌نویسی در سال 2022 بوده‌است؛ قطعاً مهم‌ترین دلیل این موضوع هم چیزی نیست جز استفاده‌ی گسترده از JS در مرورگرهای وب در کنار زبان‌های HTML و CSS.

در مقاله هدف اصلی آن است که به سوالات اساسی از جمله:

  • تاریخچه‌ی زبان JS چیست؟
  • جاوا اسکریپت چیست؟
  • کاربرد جاوا اسکریپت چیست؟
  • فریم ورک‌های جاوا اسکریپت چیست؟
جاوا اسکریپت

تاریخچه‌ی زبان JS چیست؟

جاوا اسکریپت برای اولین بار در سال 1995 و در شرکت Netscape برای اضافه کردن امکان تعامل با کاربران هنگامی که کارشناسان متوجه ضعف HTML در مرورگرها شدند، معرفی شد.

آپدیت سال 2015 جاوا اسکریپت یعنی ES6 قدرت این زبان را به مراتب بیشتر کرد و نقطه‌ی عطفی در تاریخ توسعه‌ی این زبان برنامه‌نویسی قدرتمند محسوب می‌شود.

زبان Javascript چیست؟

زبان جاوا اسکریپت یک زبان شی گرا و مفسری (Interpreter) است. از این زبان به طور گسترده‌ای برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای تحت وب استفاده می‌شود امّا قدرت و داینامیک بودن این زبان باعث شده که هرگز به این محدود نشود و در پلتفرم‌های دسکتاپ و موبایل نیز کاربردهای بسیار زیادی داشته باشد.

در زبان‌های برنامه‌نویسی شی‌گرایی، کل کد به واحدها و اشیای مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام بخشی از هدف برنامه را انجام می‌دهند و در نهایت هدف واحد برنامه را ایفا می‌کنند.

زبان‌های برنامه نویسی مفسری نیز زبان‌هایی هستند که کدهای آن خط به خط تفسیر و اجرا می‌شوند و در صورت وجود مشکل در بخشی از کد، سایر قسمت‌های کد اجرا می‌شوند؛ در برابر این زبان‌ها زبان‌های کامپایلری (Compiled) هستند که کل کد به یک باره اجرا و تفسیر می‌شود.

Javascript

کاربرد JS چیست؟ فریم ورک‌های Javascript چیست؟

اصلی‌ترین کاربرد زبان جاوا اسکریپت در توسعه‌ی وب است. Javascript هم در بخش فرانت اند front-end و هم در بخش بک اند back-end کاربردهای بسیاری دارد. در حوزه‌ی frontend فریم ورک‌های بسیار معروف و رایجی از زبان برنامه‌نویسی JS استفاده می‌کنند؛ از جمله React.js، Vue.js و Svelte، Ember و Angular. در بخش بک اند نیز این زبان در حال حاضر فریم‌ورک‌های بسیار قدرتمند و بی‌نظیری دارد از جمله node.js، deno.js، express.js و backbone.js.

 آیا جاوا اسکریپت و جاوا به هم مربوط هستند؟

خیر، علی‌رغم تصور بسیاری، زبان‌های Javascript و Java هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. هر کدام از این زبان‌ها، توسط تیم و با هدف متفاوتی توسعه داده شده‌اند.

جمع‌بندی

جاوا اسکریپت در حال حاضر رایج‌ترین و قوی‌ترین زبان برنامه‌نویسی علی‌الخصوص در حوزه‌ی وب و فرانت اند محسوب می‌شود. با توجه به جامعه‌ی بسیار بزرگ و توسعه‌ی بسیار زیاد و فریم‌ورک‌های قدرتمند آن، حالا حالاها نیز در رتبه‌ی اول زبان‌های برنامه‌نویسی باقی خواهد ماند.

توسعه‌ی اپلیکیشن‌های تحت وب خود را با استفاده از زبان جاوا اسکریپت و فریم‌ورک‌های قدرتمند آن React و Vue می‌توانید به برنامه‌نویسان و تیم با تجربه‌ی رادین تک بسپارید. کافیست با واحد فروش ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *