آموزشی اصطلاحات و مفاهیم تکنولوژی
ChatGPT

ChatGPT چیست؟

مقدمه

مدتی پیش شرکت OpenAI یک پلتفرم هوش مصنوعی به عنوان ChatGPT معرفی کرد که می‌تواند به سوالات پیچیده‌ای که تا به امروز پاسخ آن‌ها تنها از انسان بر می‌آمد به شکل انسان-گونه‌ای پاسخ دهد. این فناوری انقلابی تمرین داده شده‌است تا منظور و مفهوم سوالات انسان‌ها را هنگام مورد پرسش قرار گرفتن تحلیل و دریابد.

بسیاری از کاربرانی که برای اولین باز از این اپلیکیشن استفاده می‌کردند، از چیزی که می‌دیدند شوکه بودند و برای اولین بار احساس کردند که می‌توانند با کامپیوترشان حرف بزنند، پاسخ سوالاتشان را بگیرند و به همین ترتیب با آن تعامل کنند.

این اتفاق به گفته و اذعان بسیاری از تحلیلگران حوزه فناوری، انقلابی در این مسیر ایجاد خواهد کرد؛ حتی بیل گیتس آن را مهم‌ترین نوآوری حال حاضر دنیا و چیزی در ردیف اینترنت می‌داند.

حال که کمی از اهمیت این پلتفرم و اتفاق گفتیم، با ما همراه باشید تا با هم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

  1. ChatGPT چیست؟
  2. چه کسی ChatGPT را ساخته است؟
  3. ChatGPT چه قدر مهم است؟
  4. چطور می‌توانم با ChatGPT کار کنم و از آن استفاده کنم؟
  5. ChatGPT چطور کار می‌کند؟
  6. محدودیت‌های ChatGPT چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین من شود؟
  7. آیا ChatGPT رقیبی دارد؟ Google Bard چیست؟
ChatGPT

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ابزار هوش مصنوعی پردازش زبان طبیعی (NLP) است که امکان داشتن یک مکالمه انسان-گونه را با یک ربات فراهم کرده‌است. این مدل زبانی می‌تواند به سوالات شما پاسخ دهد و به شما در انجام کارهایی مثل نوشتن ایمیل، مقاله و حتی کد برنامه‌نویسی کمک کند. ابزار در حال حاضر رایگان و قابل دسترس برای همه (تقریباً همه، ایران ما خب مثل همیشه کنار تعدادی کشور دیگه مستثناست) است. البته که OpenAI از ابتدای فوریه یک نسخه‌ی قوی‌تر و سریع‌تر آن را در ازای پراخت مقداری پول تحت عنوان ChatGPT Plus راه‌اندازی کرده‌است.

چه کسی ChatGPT را ساخته است؟

این تکنولوژی هوش مصنوعی توسط شرکت تحقیقاتی OpenAI و در تاریخ 30 نوامبر 2022 (9 آذر 1401) فعال و رونمایی شد. شرکت OpenAI همچنین سازنده‌ی DALLE-2 مدل تولید عکس از روی گزاره و جمله‌ی ورودی است که خود این صنعت به زودی انقلابی و تاریخ ساز خواهد بود.

ChatGPT

ChatGPT چه قدر مهم است؟

این تکنولوژی انقدر خوب و بی‌نظیر است که قطعاً دنیا را دگرگون کرده و بیشتر از این هم خواهد کرد. پیامی که به محض دیدن این اپلیکیشن به ذهنتان خطور می‌کند این است که ما از داشتن هوش مصنوعی‌های قوی و فوق‌العاده اثر گذار هرگز دور نیستیم.

ChatGPT در پنج روز ابتدایی خود به یک میلیون کاربر رسید؛ یعنی سریع‌تر از هر عنوان و اپلیکیشن دیگری در طول تاریخ. یک ماه بعد از انتشار این بات چت، یک میلیون کاربر داشت، برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید اپلیکیشنی مثل TikTok به نه ماه زمان برای رسیدن به این تعداد کاربر نیاز داشت.

چطور می‌توانم از ChatGPT استفاده کنم؟

برای استفاده از این اپلیکیشن کافیست وارد سایت آن شوید و یک اکانت OpenAI باز کنید و با آن وارد شوید. البته برای ما که در ایران هستیم، باز کردن اکانت OpenAI با مشکل قبول نکردن شماره‌ی ایران مواجه می‌شود که برای حل این مشکل می‌توانید از سایت‌های خرید شماره مجازی مثل نامبرلند با قیمت ناچیز استفاده کنید و ثبت نام و احراز هویت خود را با شماره‌ی مجازی انجام دهید.به محض ورود به چت بات، می‌توانید چت خود را شروع کنید و سوالات خود را از آن بپرسید. ذهن خود را باز نگه دارید و سعی کنید چت بات را به چالش بکشید، مطمئناً توانایی این بات شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

هوش مصنوعی

آیا ChatGPT می‌تواند شغل من را از من بگیرد؟ محدودیت آن چیست؟

با وجود همه‌ی ظرافت و قدرتی که دارد، ChatGPT محدودیت‌هایی هم دارد. این محدودیت‌ها شامل ناتوانی در پاسخ به سوالاتی که درست پرسیده نشده‌اند یا افت کیفیت در پاسخ به برخی سوالات است.

دیگر محدودیت‌های آن محدود بودن به زمان آخرین آپدیت است که باعث می‌شود از اخبار و وقایع روز کمی عقب باشد.موضوع جایگزین شدن ChatGPT با افراد موضوع بسیار داغ و مورد بحثی در فضای آکادمیک و همچنین شبکه‌های اجتماعی‌ست و نظرات مختلفی درباره‌ی آن وجود دارد. امّا جمع‌بندی و غالب این نظرات به این صورت است که این بات تهدید بزرگی برای برخی صنایع و حوزه‌های به خصوص محتوا محور محسوب می‌شود و بسیاری صنایع دیگر را به شدت متاثر کرده و خواهد کرد، امّا در نسخه‌ی فعلی و شرایط فعلی با توجه به نیازمندی به اپراتوری برای اجرای دستورات فعلاً خطری قطعی برای عمده‌ی حوزه‌ها محسوب نمی‌شود ولی با اطمینان می‌توان گفت که در آینده شکل و فرم بسیاری از صنایع را دگرگون خواهد کرد.

جمله‌ای معروف در این زمینه هست که بیان می‌کند که شاید در آینده‌ی نزدیک هوش مصنوعی شغل شما را نگیرد امّا یک مهندس هوش مصنوعی ممکن است این کار را بکند، پس بهتر از خود را برای آن زمان که هوش مصنوعی کم کم دنیا را فرا بگیرد آماده کنیم.

آیا ChatGPT رقیبی دارد؟ Google Bard چیست؟

با وجود اینکه الان تقریباً تمام توجه‌ها و حواس‌ها پرت ChatPGTست، گزینه‌ها و موارد دیگری نیز وجود دارند که در بعضی موارد حتی از چت بات معروف OpenAI بهتر عمل می‌کنند. با اینکه رایگان بودن این چت بات بسیار در این فرآیند موثر بوده است امّا همین رایگان بودن باعث شده در برخی مواقع این اپلیکیشن در حداکثر ظرفیت خود و غیر قابل استفاده باشد، در این موارد می‌توانید گزینه‌های جایگزینی مثل YouChat، jasper و حتی Chatsonic را امتحان کنید و با دیگر ابزارهای این حوزه آشنا شوید.

امّا شرکت بزرگ تکنولوژی یعنی Google هم دست رو دست نگذاشت و بلافاصله در 6م فوریه (17 بهمن 1401) سرویس چت هوش مصنوعی خود را با نام Bard معرفی کرد.

این سرویس هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و در حال طی مراحل نهایی است و انتظار می‌رود در هفته‌های آینده مورد استفاده عموم قرار بگیرد.

Bard از مدل زبانی LaMDA گوگل استفاده می‌کند و به عنوان یک مزیت بزرگ نسبت به ChatGPT، به اینترنت و داده‌های آن دسترسی دارد.

البته گوگل در معرفی این سرویس خطای بزرگی کرد به این صورت که در تیز و دموی تبلیغاتی این چت بات، پاسخ این بات به یکی از سوالات غلط بود و همین باعث ناامیدی و سقوط سنگین سهام گوگل شد.

جمع‌بندی

جهان آینده از آن هوش مصنوعی‌ست و نمونه‌هایی مثل ChatGPT هم شواهد و نشانه‌هایی از چیزی هستند که در آینده پیش روی ما خواهند بود، این چت بات آغاز انقلابی است که به زودی تمام دنیا و صنایع را در بر می‌گیرد و بهتر است خود را با سرمایه‌گذاری در این حوزه و یا یادگیری آن آماده کنیم.

شرکت‌های بزرگ دنیا در حال توسعه و سرمایه‌گذاری روی همه‌ی اقسام هوش مصنوعی هستند. راجع به همین چت بات هم، شرکت مایکروسافت هم دست روی دست نگذاشت و با سرمایه‌گذاری‌ای عظیم و خرید سهام و امتیازاتی فراوان، جایگاه خود را در صف اول تکنولوژی و نوآوری تا مدت‌ها تثبیت کرد. ما نیز در شرکت رادین تک با داشتن متخصصین این حوزه، در حال برنامه‌ریزی، کار و سرمایه‌گذاری روی حوزه‌های مختلف هوش مصنوعی هستیم. ما امیدواریم به زودی حاصل و نتیجه‌ی آن را خدمت شما عرضه کنیم. اگر شما نیز ایده یا فکری دارید یا مایل به سرمایه‌گذاری در این حوزه هستید، مفتخر خواهیم بود در این مسیر با شما همراه باشیم؛ کافیست از یکی طرق با شرکت بیکران فناوران رادین ارتباط و تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *